„≈–Ќ≤…: Ђ≤ хай називають мене утоп≥стомї

Ќовий наставник зб≥рноњ ”крањни прагне пом≥н€ти ставленн€ гравц≥в до нац≥ональноњ команди

¬≥тал≥й „ерн≥й
© ¬≥тал≥й „ерн≥й

 оли минулого року в розпал чемп≥онату кер≥вництво Ѕ  « ињв» вир≥шило в≥дмовитись в≥д лег≥онерськоњ гвард≥њ, на €к≥й довгий час базувалас€ гра команди, здавалос€, що в≥д чемп≥онських амб≥ц≥й «вовк≥в» не залишитьс€ й сл≥ду. ћ≥сце високооплачуваних «вар€г≥в» тод≥ зайн€ли дублери ≥з числа необстр≥л€ноњ молод≥ «бек≥в», а на тренерську посаду п≥зн≥ше призначили ¬≥тал≥€ „ерн≥€ — той теж уперше опинивс€ на так≥й посад≥. ќднак команда непогано продовжувала виступати на Ївропейськ≥й арен≥, а у внутр≥шньому чемп≥онат≥ оновлений « ињв» пос≥в четверте м≥сце. Ќа пристойному р≥вн≥ ки€ни виступають ≥ в цьому сезон≥: «жовто–зелен≥» пробилис€ до ф≥налу  убка суперл≥ги, вийшли до «плей–оф» чемп≥онату. “ак≥ усп≥хи команди не залишились непом≥ченими: нещодавно „ерн≥й отримав м≥сце головного тренера чолов≥чоњ зб≥рноњ ”крањни. 

«ѕоразка в  убку п≥шла нам на користь»
— ¬≥тал≥ю ћиколайовичу, ви вперше проводите ц≥лий сезон на посад≥ головного тренера команди, тепер попереду «плей–оф». як ви оц≥ните пром≥жний результат Ѕ  « ињв» — четверте м≥сце?

— ¬и правильно зауважили, що попереду ще будуть ≥гри «на вил≥т», ≥ саме ф≥нальна частина стане показником усп≥шност≥ в сезон≥. ћожна пройти чемп≥онат на одному диханн≥, а пот≥м з≥псувати все спадом у «плей–оф».
якщо говорити про вже пройдений шл€х, то це було своЇр≥дне в≥дкритт€. ¬осени € ставив певн≥ ц≥л≥ €к дл€ себе, так ≥ дл€ команди. Ќараз≥ бачу, що ми йдемо правильним шл€хом. ≤ зрозум≥ло, що тепер отримаЇмо нов≥ завданн€, €ких також спробуЇмо дос€гти.

— „ого ж тепер кер≥вництво « иЇва» оч≥куватиме в≥д команди?
— «вичайно, зупин€тис€ на дос€гнутому не збираЇмось. ћи д≥сталис€ ф≥налу  убка суперл≥ги, тепер же спробуЇмо поборотис€ за нагороди чемп≥онату та потрапити в Їврокубки.

—  ≥лька сл≥в про ф≥нал  убка: чи в≥н уплинув на команду негативно через поразку? „и вже сам факт участ≥ у ф≥нальному матч≥ став ≥мпульсом дл€ нових здобутк≥в ваших п≥доп≥чних?
— ѕ≥сл€ цього матчу ми потрапили в певну «€му», але це нормальний стан справ. јдже до цього команда була «на ходу», а пост≥йно перебувати на висот≥ неможливо. я нав≥ть радий, що до ф≥налу ми п≥д≥йшли в бойовому настроњ. Ќа пер≥од «плей–оф» знову спробуЇмо вийти на високий р≥вень ≥ показувати той баскетбол, €кий зможе принести нам позитивний результат. ј стосовно питанн€ про моральний стан у зв’€зку з програним  убком, то п≥сл€ матчу ≥з запор≥зьким «‘ерро» ми грали у ѕ≥вденному з сильним «’≥м≥ком», ≥ нам удалос€ впевнено перемогти. «начить, нав≥ть поразка може принести користь, €кщо њњ правильно проанал≥зувати. ѕро це вам скаже кожен тренер.

— Ќещодавно зак≥нчивс€ пер≥од доза€вок у чемп≥онат≥, ≥ к≥лька клуб≥в, зокрема «Ѕуд≥вельник», поповнились сильними гравц€ми. « ињв» залишивс€ €кось осторонь в≥д цього процесу. Ќе маЇте ресурс≥в чи комплектац≥€ вже повна?
—  ожному тренеров≥ хочетьс€ перемагати ≥ мати на кожн≥й позиц≥њ сильних виконавц≥в. јле ми не можемо купувати будь–кого.  р≥м того, ми ж обрали шл€х на вихованн€ та комплектац≥ю власними гравц€ми. ѕоки така стратег≥€ приносить плоди, ≥ це св≥дчить, що ми на правильному шл€ху.
«вичайно, вже ≥снуючий колектив можна п≥дсилити окремим, «точковим» вливанн€м. ќднак ми про це нараз≥ нав≥ть ≥ не замислювалис€ — на€вн≥ гравц≥ справл€ютьс€ ≥з завданн€ми. « ≥ншого боку, ми розум≥Їмо, що в €кийсь момент нам може забракнути одного–двох квал≥ф≥кованих виконавц≥в. јле подальший виб≥р також залежатиме в≥д тих завдань, що сто€тимуть перед командою.

— —уто украњнське обличч€ « иЇва», що складаЇтьс€ вин€тково з доморощених гравц≥в, — це принципова позиц≥€ клубу?
— Ќапередодн≥ старту нового чемп≥онату ми вир≥шили, що проведемо його силами суто украњнських баскетбол≥ст≥в. “од≥ сто€ло питанн€, чи зможемо достойно виступати таким складом. ¬иходить, що можемо. Ѕачу, що не помил€вс€. ќкр≥м того, ми п≥дсилилис€ ƒмитром «аб≥рченком та јртемом Ўвецем, €к≥ теж в≥дчутно допомогли нам.

— ѕане ¬≥тал≥ю, враховуючи недавнЇ призначенн€ вас головним тренером зб≥рноњ ”крањни, а також украњнський склад вашого клубу, можна припустити, що ви — прихильник жорсткого л≥м≥ту на лег≥онер≥в у суперл≥з≥. ¬едутьс€ розмови, що з наступного сезону вже може бути впроваджений формат «3+2»...
— —тосовно л≥м≥ту лег≥онер≥в на майданчику, то тут поки н≥чого не €сно. ≤ в ц≥й ситуац≥њ Ї два боки. як тренеру зб≥рноњ, мен≥ б дуже хот≥лос€, аби доморощен≥ вихованц≥ б≥льше часу проводили на майданчику, набиралис€ досв≥ду. јле € б не хот≥в, щоб це призвело до штучного потрапл€нн€ украњнц≥в до основного складу. ўоб той чи ≥нший баскетбол≥ст не подумав, що йому вже не варто рости дал≥, адже в≥н ≥ так з’€витьс€ на майданчику через певн≥ обмеженн€ дл€ ≥ноземц≥в. √равцев≥ треба прививати психолог≥ю переможц€, аби в≥н працював, не бо€вс€ лег≥онер≥в.

«ѕодав за€вку на пост тренера зб≥рноњ в останн≥й момент»
— якщо вже торкнулис€ питанн€ зб≥рноњ, то розкаж≥ть, €к ви йшли до посади њњ головного тренера. ” поперед­ньому списку претендент≥в, €кий ран≥ше оприлюднила ‘Ѕ”, вашого пр≥звища не було...
— я справд≥ подав за€вку на цей пост практично в останн≥й момент. ћен≥ здавалос€, що € не мав морального права вносити свою кандидатуру, адже лише перший р≥к проводив на посад≥ головного тренера клубу суперл≥ги. јле пот≥м почавс€ усп≥шний пер≥од ≥з « иЇвом», в≥дчув, що росту €к фах≥вець. «найом≥ спец≥ал≥сти питали, чому не пробую себе в робот≥ з≥ зб≥рною, тим б≥льше що серед моњх п≥доп≥чних найб≥льше кандидат≥в до нењ. ќтак ≥ з’€вилас€ ≥де€ подати за€вку.

— ƒо першого оф≥ц≥йного матчу зб≥рноњ п≥д вашим кер≥вництвом залишилось близько трьох м≥с€ц≥в. „и ви вже визначилис€ з м≥сцем проведенн€ збор≥в, п≥д≥брали суперник≥в на товариськ≥ поЇдинки?
— ѕоки що Ї лише приблизний граф≥к. Ќаприк≥нц≥ липн€ проведемо зб≥р у ѕ≥вденному, де Ї вс≥ умови дл€ цього; пот≥м запланована участь у м≥жнародному турн≥р≥ в ћ≥нську. “акож дв≥ч≥ з≥граЇмо в середин≥ липн€ з латишами, у них сильна зб≥рна. јле ще раз наголошую, що це лише попередн≥й план.

— „и плануЇтьс€ прињзд до складу зб≥рноњ наших лег≥онер≥в з ЌЅј та ≥спанськоњ л≥ги? “ой же ѕечеров дуже допом≥г нац≥ональн≥й команд≥ в турн≥р≥ «на виживанн€» в див≥з≥он≥ ј Ївропейського баскетболу...
— я буду з≥дзвонюватись найближчим часом ≥з цими хлопц€ми, обговоримо певн≥ детал≥ њхнього можливого прињзду. «вичайно, ми будемо њх викликати. јле ≥нша справа, в €кому стан≥ вони прињдуть, адже виступають у непростих турн≥рах. «наючи њхн≥ можливост≥ та отриманий досв≥д, скажу, що вони можуть серйозно нам допомогти.

— ћинулого року зб≥рна ледве не вилет≥ла до див≥з≥ону ¬, хоча непогано виступала в поЇдинках проти т≥Їњ ж ‘ранц≥њ з “он≥ ѕаркером у склад≥. ÷е була прикра випадков≥сть чи показник реальноњ сили нашого баскетболу в ™вроп≥?
— “ам були своњ вагом≥ моменти, через €к≥ ”крањна не оминула турн≥ру «на виживанн€». јле це вже ≥стор≥€, ≥ ми зробимо потр≥бн≥ висновки з тих невдач. Ќе сл≥д озиратис€ назад ≥ шукати причини — треба працювати над новими завданн€ми. “им б≥льше що наша зб≥рна може виступати краще, н≥ж минулого року.

— ѕодейкують, що ¬алентин ћельничук, ваш попередник, вир≥шив не продовжувати роботу з≥ зб≥рною зокрема й через той безлад у в≥тчизн€ному баскетбол≥, з €ким в≥н стикнувс€ п≥сл€ поверненн€ з ѕортугал≥њ. „и готовий ≥з цим боротис€ ¬≥тал≥й „ерн≥й?
— ”с≥ молод≥ тренери, вз€вшись за нову справу, намагаютьс€ зм≥нити щось на краще, внести €к≥сь позитивн≥ зм≥ни. я теж мр≥ю зробити св≥й внесок, зм≥нити ставленн€ ≥ гравц≥в до нац≥ональноњ зб≥рноњ, ≥ самоњ зб≥рноњ до них, створити Їдину машину й команду однодумц≥в. ƒехто може сказати, що „ерн≥й — утоп≥ст, але вс≥ передумови дл€ зм≥н Ї. «вичайно, € т≥льки починаю свою тренерську кар’Їру, у певних моментах ще не маю €когось досв≥ду. јле принаймн≥ можу звернути увагу на т≥ проблеми, €к≥ мене хвилюють, запропонувати щось зробити так, €к буде правильно на мою думку.

«” робот≥ акцентую увагу на дисципл≥н≥»
— ƒо призначенн€ головним наставником « иЇва» ви тривалий час працювали у тренувальних штабах ≥нших команд, очолювали кињвський дубль. ¬≥д €кого фах≥вц€ вз€ли найб≥льше корисноњ ≥нформац≥њ, €ку тепер застосовуЇте в нин≥шн≥й робот≥?

— я чимало часу пров≥в у кињвському ÷— ј, багато корисного почерпнув ≥з метод≥в уже пок≥йного нин≥ јнатол≥€ Ќ≥колаЇва. ÷е був тренер в≥д Ѕога, ≥ в≥н впливав на мене €к п≥д час кар’Їри гравц€, так ≥ нин≥. Ќ≥колаЇв виховав чимало баскетбол≥ст≥в, котр≥ тепер усп≥шно використовують його досв≥д: ƒмитро Ѕазелевський, јндр≥й ’арчинський, ¬олодимир ’олопов, ќлег –убан. Ѕагато € вз€в ≥ в≥д –≥маса ≈ндр≥€йт≥са в —умах, ≥з €ким пор€д працював три роки.

— ј €к молодому тренеров≥ вдаЇтьс€ справл€тис€ з командою, к≥ст€к €коњ складаЇ молодь, що не завжди може бути дисципл≥нованою?
— ўе за час≥в ÷— ј € привчивс€ до дисципл≥ни в команд≥, адже в арм≥йському клуб≥ вона була на першому м≥сц≥. ѕро те саме мен≥ з першого дн€ перебуванн€ в —умах розпов≥в ≈ндр≥€йт≥с. “епер такий акцент у робот≥ з≥ своњми п≥доп≥чними роблю ≥ €.

— ј дисципл≥на — це сувор≥сть чи ≥ндив≥дуальний п≥дх≥д?
— ¬ажлив≥ ц≥ обидва моменти. јле так само важливо дати зрозум≥ти хлопц€м, що вони вже доросл≥ ≥ мають в≥дпов≥дати за своњ вчинки. ≤ хай нав≥ть не вс≥ стануть маститими баскетбол≥стами, але п≥сл€ завершенн€ кар’Їри це допоможе њм у житт≥.

¬≥тал≥й „ерн≥й
Ќародивс€ 10 лютого 1971 р. в  иЇв≥.
ћайстер спорту з баскетболу, грав на позиц≥њ захисника.
¬иступав за команди ÷— ј ( ињв), «јзовмаш» (ћар≥уполь), «—умих≥мпром» (—уми).
ѕрацював у тренерських штабах Ѕ  « ињв» та «—умих≥мпром», нац≥ональноњ та юнацькоњ зб≥рних. ≤з 2009 р. — головний тренер « иЇва».
” кв≥тн≥ 2010 р. очолив нац≥ональну зб≥рну ”крањни.
—р≥бний та бронзовий призер чемп≥онат≥в ”крањни, в≥дпов≥дно, 1993 та 2000 рр. у склад≥ ÷— ј.
«ак≥нчив  ињвський державний ≥нститут ф≥зкультури за фахом «тренер з баскетболу» (1992).
ќдружений, виховуЇ доньку.

ѕетро “–ќ÷№, ”крањна ћолода

ћатериалы по теме
»нтересные факты
 омментарии
     омментарии отсутствуют. ¬ы можете стать первым.
¬ы не авторизованы.
≈сли вы хотите оставл€ть комментарии, пожалуйста, авторизуйтесь.
≈сли вы не имеете учЄтной записи, вы должны зарегистрироватьс€.